About Seesaw Sign Up

Teachers, save “Math - Vacation Planning Part 1” to assign it to your class.

NORA LOWE

Student Instructions

Math - Vacation Planning Part 1

1. Your task: Your parents put you in charge of planning a family vacation. They told you that you have $150 per person in your family per day to budget a trip anywhere you would like to travel. This $150 per person, per day, includes lodging (where you are staying), meals, activities, travel, etc. Your trip must last a minimum of 5 days, but no more than 7 days. For example, if you have 4 people in your family, that means you have $600 as a family per day for 5 to 7 days of travel. Be sure to include the price per day of where you are staying, the cost of meals, cost of activities, and create a budget for what you and your family will be doing. Today you will identify your budget (figure out how much money you have for your trip), where you are going, how much it will cost to take your family, and where you can stay. You will need to use Google to identify the cost of airfare and the cost of the hotel. You can go to multiple places, as long as it fits within your budget. Remember to have money left over to do things on your trip - tomorrow we will work on meals and activities. 2. You can do this activity on paper or on Seesaw. Submit a picture of your work on your paper, or submit your work in Seesaw when done. 3. To begin, click 4. Then, stick within your budget and be creative! Submit your work when done! **Remember this is an imaginary trip. You are not actually purchasing anything.**

4th Grade, Math
5 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire

Students will edit this template: