About Seesaw Sign Up

Students use creative tools in the Seesaw app or website to complete classroom activities like "L.O: I will use my k…"

Thomas Mullins

Student Instructions

L.O: I will use my knowledge of the order of operations to carry out calculations involving the four operations (BIDMAS) and indices.

The cost of making milkshakes sold in a cafe is the total of the ingredients and the cost of packaging (cups and straws). The cafe manager estimates that for one milkshake the ingredients cost 40p and the packaging costs 15p, also that the cafe makes an average of 60 milkshakes per day. Use this information to write a number sentence which can be used calculate the cost of one days milkshakes.

5th Grade, Math
6 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire

Students will edit this template: