About Seesaw Sign Up

Teachers, save “How Much Does Each Toy Cost? 4/30” to assign it to your class.

Riley Orr

Student Instructions

How Much Does Each Toy Cost? 4/30

*There are 3 pages to complete, plus 1 optional challenge page.* 1. For pages 1, 2, and 3, click the move and drag the coins from the coin purse into the box outlined in blue. Make sure to order the coins from greatest to least! 2. Then, use pen or label to mark each coin. Use one of the strategies Miss Orr taught in the videos. 3. After that, use pen or label to write the total value of the coins on the price tag next to the toy. 4. *Page 4 is an optional challenge!* If you are up for the challenge, use the pen or label to answer the two questions on page 4. 5. Tap check to submit.

1st Grade, 2nd Grade, Math
35 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire

Students will edit this template: