About Seesaw Sign Up

Students use creative tools in the Seesaw app or website to complete classroom activities like "Bake Sale: NFb4"

LAURA TOTO

Student Instructions

Bake Sale: NFb4

All the pans of sheet cake are square. A pan of sheet cake costs $12. The customers can buy any fractional part of a pan of sheet cake and pay that fraction of $12. For example, 1/2 of a full pan costs ½ of $12. Mrs. Farmer is a customer. How much did she buy? How much did she spend?

4th Grade, Math
2 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire

Students will edit this template: