About Seesaw Sign Up

Students use creative tools in the Seesaw app or website to complete classroom activities like "Let's Go Shopping"

Marnie Fitzpatrick

Student Instructions

Let's Go Shopping

1. Use the shopping catalogue to complete the activity sheet. When you have finished complete the following: 2. You have $100 to buy all the items from the questions, work out it's total cost and whether you have enough money or if you receive change. (Show working out.) 3. All the fruit and vegetables are on sale 10% off, show your working out to and how much each is worth per kilogram now? eg Apples were $4 per kilogram 10% of $4 =40c so the apples are now on sale for $3.60 per kilogram. $4-40c=$3.60

5th Grade, 4th Grade, Math
14 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire

Students will edit this template: