About Seesaw Sign Up

Teachers, save “I wonder why does it cost more to buy fr…” to assign it to your class.

Asha Thanki

Student Instructions

I wonder why does it cost more to buy free range eggs than caged eggs.

Find a picture of an egg from Safari. Write your answer on the picture. Remember to check and edit your sentences. Remember to explain your reasons.

2nd Grade, Science
11 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire