About Seesaw Sign Up

Students use creative tools in the Seesaw app or website to complete classroom activities like "$2000 House"

Tanya Kroocmo

Student Instructions

$2000 House

Use Base 10 blocks to build a $2000 house, where each cubic unit costs $1.00. You may use any combination of units, rods, flats, and large cubes, as long as you have a total of 2000 units altogether. When you’re finished, use the to upload a picture of your house. Then, use the tool explain how you composed 2000 with your blocks. For example, 1 thousand + 8 hundreds + 15 tens + 50 units.

3rd Grade, 5th Grade, 4th Grade, Math
16 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire