About Seesaw Sign Up

Teachers, save “Grocery challenge” to assign it to your class.

Susan Hemenway

Student Instructions

Grocery challenge

1. Tap add 2. You have $6.00 to spend. What can you buy? move the items to the shopping cart. 3. Make a list on your white board or paper and show your work. 4. Add a photo to the 2nd page showing how you figured out what you could buy. 5. Use the mic and tell how you made your decisions and how you added up the amounts. 6. Tap check

2nd Grade, Math
20 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire

Students will edit this template:

Loading