About Seesaw Sign Up

Teachers, save “Money Problems” to assign it to your class.

Brooke Rossetto

Student Instructions

Money Problems

1. Record 3 items that you will see to your class mates (page 1). You must include at least 1 food item. 2. Give each item a price (must be under $100 per item) 3. Submit your items for sale with 3 problems attached to each item that a class mate can solve (page 2). Early finishers: solve a class mate's problem that is posted using the comment tool. If you choose to comment be respectful and smart with your answers

5th Grade, 4th Grade, 6th Grade, Math
5 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire