About Seesaw Sign Up

Teachers, save “Miss Mac's Valentine Problem” to assign it to your class.

CAROL MCLAUGHLIN

Student Instructions

Miss Mac's Valentine Problem

1. Solve the problem in your math journal. 2. Tap label to add your answers to each question. 3. Click the rec button. 4. Explain your answers to these questions! How many packets should Miss Mac buy? How do you know? How many valentines will be left over? How do you know? BONUS: Each packet cost $2.99 so how much money will Miss Mac need to bring to buy the valentines?

2nd Grade, Math
91 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire

Students will edit this template:

Loading