About Seesaw Sign Up

Students use creative tools in the Seesaw app or website to complete classroom activities like "How Much Will Dinner…"

Emily Voigtlander

Student Instructions

How Much Will Dinner Cost? 🌮🍱🍝💰

Imagine that you're responsible for cooking dinner for your family tonight. First, think about what recipe you'll make. You will need to do some research online for a healthy recipe that will appeal to you and your family. For example: chicken tacos, rice with tofu and vegetables, or spaghetti with tomato sauce. Second, make a list of all of the ingredients you'll need to cook this meal. You can make your list on paper or in a spreadsheet. Go to a grocery website (ex: safeway.com or wholefoods.com) to find out the prices for your ingredients. Write down those prices. Make sure you're getting enough of each ingredient! Then, using Seesaw, share what you'll cook and how much it will cost. 1. Use the drawing tool to draw an illustration of your meal. 2. Use the labels tool to write the name of the dish, the ingredients and the cost. 3. Want to share links to your recipe or spreadsheet of prices? Add them using the caption tool.

8th Grade, 7th Grade, 6th Grade, Health, Math
246 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire