About Seesaw Sign Up

Students use creative tools in the Seesaw app or website to complete classroom activities like "Better Buy 10/17"

Determine which is the better buy- a package of 8 granola bars for $10 or a package of 20 granola bars for $23. Show your thinking with words, labeled sketches, or numbers so that others can understand your thinking during our math forum tomorrow.

Kelly Dougan

Student Instructions

Better Buy 10/17

Determine which is the better buy- a package of 8 granola bars for $10 or a package of 20 granola bars for $23. Show your thinking with words, labeled sketches, or numbers so that others can understand your thinking during our math forum tomorrow.

5th Grade, Math
1 teacher likes this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire