About Seesaw Sign Up

Teachers, save “3 Little Pigs Challenge: Place Value Pra…” to assign it to your class.

Nora Hardy

Student Instructions

3 Little Pigs Challenge: Place Value Practice

Build a house for each of the 3 little pigs. Remember to try to build them strong, because the big bad wolf is coming! Then, count how much each house to costs to build. A brick is $1, a rod is $10, and a flat is $100. Whose house costs the most?

1st Grade, Kindergarten, 2nd Grade, Math
2728 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire

Students will edit this template: