About Seesaw Sign Up

Teachers, save “Better Buy (Grade 5 Bridges Math, Unit 2)” to assign it to your class.

Ms. Susie

Student Instructions

Better Buy (Grade 5 Bridges Math, Unit 2)

Solve this problem: Which is the better buy - 5 boxes for $6 OR 8 boxes for $10 ? 1. Explain how you do this problem from beginning to end. 2. Tell the answer. 2. Name the strategy you used to find the answer (Common Multiple or Unit Price) 3. Explain why you chose this strategy over the other one.

5th Grade, 6th Grade, Math
18 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire