About Seesaw Sign Up

Teachers, save “This is the answer... £1.25” to assign it to your class.

Miss Pitt

Student Instructions

This is the answer... £1.25

Write as many questions to the answer 35 as you can think of! For example - 90p + 35p or how much change would you get if you bought a book for £2.25 if you gave the shop keeper £3.50? What other questions can you think of? Can you use times, divide, add, subtract, less than, more than?

2nd Grade, Math
2 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire