About Seesaw Sign Up

Teachers, save “Household Budgeting 'Needs Vs Wants'” to assign it to your class.

Ben Gould

Student Instructions

Household Budgeting 'Needs Vs Wants'

Today we are looking at Needs Vs Wants. Step 1. List all the needs you might think we need in our lives. Step 2. List 10 wants Discuss these things with the class and ask yourself, What are your needs in life? (10 mins) Did you know the average packet of Cigarettes cost almost $50! That is a lot of money. A lot of money that can go towards our wants. Task: Go onto Coles online shopping and use the $50 for the wants of your house instead of going towards Cigarettes. You NEED to include food from all nutritional categories (see the attached link for some ideas). Keynote presentation: Introduction - Introduce the task to the reader Carbohydrates - Place photos of all your choices and a subtotal at the bottom. Protein - Place photos of all your choices and a subtotal at the bottom. Dairy - Place photos of all your choices and a subtotal at the bottom. Fruits and Vegetables - Place photos of all your choices and a subtotal at the bottom. Total and Summary - What you have learned in this investigation? What was your total?

5th Grade, 6th Grade, Health, Social Studies
25 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire