About Seesaw Sign Up

Teachers, save “Lunch Costs How Much?” to assign it to your class.

Amy Walsh

Student Instructions

Lunch Costs How Much?

Today you will be practicing adding together money by pretending to purchase food at a restaurant. Click on the add to look at the worksheet. Check out how much each food item costs at the top of the page. Look at the columns below. There are 4 customers and each customer has ordered lunch. Your job is to fill in how much each of their items costs by using the label. After you've priced all the items, add together the customer's total. When you have completed all the steps for each customer, click on the check.

2nd Grade, 3rd Grade, 1st Grade, Math, Home Learning
296 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire

Students will edit this template:

Loading