About Seesaw Sign Up

Teachers, save “Order Up!” to assign it to your class.

Seesaw

Student Instructions

Order Up!

Going out to lunch is a special treat! With so many delicious options, it can be hard to decide what to order. Create lunch combinations using the menu for your planning. 1. 💰Each lunch you create can cost up to $10.00. 2. 🍽️ Each lunch should be different and must include a main, a snack, and a drink. 3. Tap to add to your journal. 4. Create your lunches using math strategies to show your work. (Manipulatives, Charts, Drawings, Equations, etc) 5. Take a picture of your work and use the to explain your thinking. How many lunches did you make? 6. Tap the green check to share your work. Extension: Write math word problems using the menu and explain how to solve the equations. Why: When we make math come alive and use real world experiences, we deepen our understanding of concepts and build our resources to be problem solvers.

4th Grade, Home Learning, Math
5478 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire

Teacher Notes (not visible to students)

This activity encourages students to apply math to the real world. They can share their thinking with their families and also talk about budgets and what is a reasonable amount of money to send on a treat like buying lunch. CCSS.MATH.CONTENT.4.OA.A.3 CCSS.MATH.CONTENT.4.MD.A.2