About Seesaw Sign Up

Teachers, save “Word Problem” to assign it to your class.

James Kaunhoven

Student Instructions

Word Problem

Ms Lara wants to buy a book that costs $10, but she only has $4. How much more money does she need? What strategies can you use to show your thinking? Use drawing and mic to show your thinking.

1st Grade, 2nd Grade, Math
33 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire

Students will edit this template:

Loading