About Seesaw Sign Up

Students use creative tools in the Seesaw app or website to complete classroom activities like "A Healthy Helping of…"

Tanya Kroocmo

Student Instructions

A Healthy Helping of Math

Tap Tap Drag food to the plate so that the cost is between $5.00 and $7.00. Use your knowledge of healthy eating to make the meal nutritious and well-balanced. Use the tool to explain how you made your choices. Also tell how you know that the total cost of food is between $5.00 and $7.00.

3rd Grade, 5th Grade, 4th Grade, Health, Math
238 teachers like this
Compatible with: Chromebooks, computers, iPads, iPhones, Android tablets, Android phones, Kindle Fire

Students will edit this template: